Naravni proteini
Naravno, bio, eko. Trendi zadnjih nekaj let. Toda ali je pomembno za ljudi, da se prehranjujemo z naravno prehrano, naravnimi proteini itd. ?
Seveda je.
Se še spomnite okusa zelenjave iz domačega vrta babic ali pa tiste iz supermarketa ( ki je po vsej verjetnosti pridelana v vodi, kateri dodajajo hranila in škropiva, da rastlina naredi pridelek? Naravne stvari so bolj polne okusa, hranil ob tem pa vsebujejo manj telesu nevarnih oz. potencialno nevarnih snovi. Tako kot pri prehrani moramo tudi pri prehranskih dopolnilih vzeti v vednost, da mnogo prehranskih dodatkov vsebuje umetna barvila, emulgatorje in umetna sladila (npr. aspartam), za katera dolgoročne študije na človeškem telesu še niso bile izvedene, na živalih pa so se izkazali za nevarne oz. v večjih količinah celo smrtonosne.
No pa pojdimo korak za korakom.
Zakaj naravni proteini?
Zakaj se sploh odločiti za proteine, kot jih radi poimenujemo?
Prehrana modernega človeka je pogosto nepravilna. Hiter tempo življenja nas sili, da vedno pojemo nekaj na hitro. Fast food, vnaprej pripravljena in pakirana hrana, pekarne ipd. Vse zgoraj našteto vsebuje ogromno umetnih dodatkov, da obdržijo hrano svežo, polno okusa in lepih barv (da se potrošnik za njo tudi odloči in kupi), kar pa je za naše zdravje negativno. Poleg tega v večini primerov hrana vsebuje veliko ogljikovih hidratov in maščob, ki v kombinaciji redijo, sladkor pa se zadnje čase med znanstveniki in doktorji uveljavlja kot tihi ubijalec in krivec za marsikatero bolezen modernega človeka. Ogljikovi hidrati so edino makrohranilo brez katerega človek lahko preživi (tudi možgani se navadijo za delovanje koristiti ketone kot vir energije namesto glukoze), a ljudje po večini v svoji prehrani zaužijejo največ le teh.
Maščobe so v preteklosti veljale kot tisto makrohranilo, ki naj bi povzročalo bolezni srca in ožilja, strdke, povišan holesterol, itd. današnje študije pa kažejo, da so maščobe zdrave in da so ogljikovi hidrati krivec za večino obolenj (seveda v kombinaciji z neaktivnostjo).Maščob iz prehrane ne smemo izpustiti, saj se iz njih tvori testosteron, nekateri vitamini so topni v maščobi, sodelujejo pri obnovi membran in še bi lahko naštevali.
Kaj pa beljakovine? Naš jedilnik vsebuje premalo beljakovin, ki so ključne pri sintezi mišic v telesu in obnovi mišičnega tkiva. Pomembne so tudi pri tvorbi protiteles, encimov,… Skratka so nujne za naše telo, če hočemo (pre)živeti. Najdemo jih v mesu, jajcih, ribah, mlečnih izdelkih, wheyu ipd.
Neaktiven posameznik naj bi jih zaužil nekje 1g/kg telesne teže, aktiven posameznik pa 2-3g/kg telesne teže.
Če se le da, se odločajte za meso živali, ki se je pasla na pašnikih, jajca iz proste reje ipd., saj so nekatere živali lahko krmljene z antibiotiki, hormoni itd. kar negativno vpliva na naše zdravje. Pri prehranskih dopolnilih se moramo ravno tako odločati za izdelke, ki vsebujejo le naravna barvila in arome ter so brez umetnih aditivov. Ta so na trgu redka, saj je težje narediti dober okus izdelka, hkrati pa se tudi malo slabše mešajo v shakerjih, saj vsebujejo manj emulgatorjev. Toda ali je vredno počakati 2 minuti dlje, da se pena poleže?
Seveda.
Od sladil naj naravni proteini vsebujejo le naravna sladila, kot je stevia. Aspartam, ki je najpogostejši, je dokazano nevaren za telo (študije so bile narejene na živalih, dolgoročnih študij na človeškem telesu pa še nimamo).
Naravni proteini (whey)
Kaj sploh je whey in kako ga pridobivamo?
Whey je koncentrat beljakovin pridobljenih iz mleka – sirotke. Izdelane so tako, da jih z različnimi fizikalnimi postopki nekje od 70 do 90-odstotno skoncentrirajo. Med dodanimi aditivi, ki jih naknadno dodajo so emulgatorji (po navadi sojin lecitin) in aditivi za barvo, okus in aromo beljakovinskega prahu. Sam prah ni »umeten«, kot so mnogi prepričani ali pa se ustrašijo ob pogledu na prah, umetni so le aditivi, pa tudi ti niso prisotni v vseh dopolnilih na tržišču. Tem se je najbolje izogniti in se odločiti za naravne dodatke – naravni okusi, naravna barvila in naravna sladila.
Prehranska dopolnila so torej hrana. Niso nek bavbav, kemija ali karkoli že ljudje govorijo. Po svojih lastnostih so podobni mesu, ribam itd., le da hitreje pridejo v kri, zaradi česar so še posebej primerni za zaužitje po fizični aktivnosti, ko telo najbolj potrebuje beljakovine oziroma aminokisline, iz katerih so beljakovine zgrajene.
Še posebej priporočljivo je jemati whey ali sirotko v primeru, da naša hrana ne vsebuje dovolj beljakovin. Koliko gramov beljakovin rabimo zaužiti je odvisno od stopnje naše aktivnosti – neaktivni ljudje nekje 1g/kg telesne teže, bolj aktivni pa 2-3g beljakovin na kilogram telesne teže. 80kg težak človek, ki je zmerno aktiven ( neprofesionalno ukvarjanje s športom) naj bi tako zaužil nekje 2g beljakovin na kilogram telesne teže, kar nanese 160 gramov beljakovin. Pri hujšanju proteinski dodatki poskrbijo, da ne izgubljamo mišične mase, hkrati pa poskrbijo, da nimamo tolikšnega občutka lakote, saj vplivajo na hormon grelin – hormon lakote.
Tako torej, »naravno« igra pomembno vlogo v prehrani človeka in pri grajenju dolgoročnega zdravja. Vem, da je beseda »naravno«, »eko«, »bio«, mnogokrat zlorabljena v marketinške namene, toda sedaj, ko veste, na kaj morate biti pozorni, ko nakupujete, se boste lažje odločali kaj kupiti. Upam, da boste več pozornosti namenjali ekološko pridelanim živilom, živilom brez dodanih umetnih barvil, okusov in arom. Seveda so le ta malo dražja, ampak odločanje za naravno je dolgoročna naložba v naše zdravje, ki je poleg časa naša največja dobrina.
Poleg zdrave prehrane se morate tudi veliko gibati – tako teči, hoditi kot trenirati z utežmi. Naše telo je bilo narejeno za fizične napore, danes pa bolj kot ne sedimo in ležimo. Fizična aktivnost poskrbi za zdravje našega telesa, pomaga nam pri koncentraciji, izboljša počutje in še bi lahko našteval. Že majhna aktivnost je dovolj, da spremenimo naše življenje na bolje.
Beljakovine brez umenih bravil, arom in aditivov: Organicore Green Whey
Sprememba navad
Kaj pa je ključ do zdravega načina življenja ? Sprememba navad. Navada je železna srajca, a z malo truda in vztrajanje lahko še tako stare in trdovratne navade spremenimo in se naučimo novih, zdravju koristnejših, kot so zdravo prehranjevanje, izbira zdravih prehranskih dopolnil in nekaj ur tedensko namenimo različnim fizičnim aktivnostim.
Za na konec naj še dodam, da ste sami tisti, ki odločate o svoji usodi. Nihče ne bo storil ničesar namesto vas. Nihče tudi ne more. Poiščite si motivacijo, berite bloge in knjige, da se naučite kaj novega, toda na koncu je vse na vaših ramenih. Potek življenja je odvisen od vaših odločitev, seveda pa upam, da sem vam uspešno predstavil svoje poglede in bil tisti »sprožilec«, ki je poskrbel, da se boste odločili za naravno in izboljšali svoje zdravje na dolgi rok.
Pogosto iskani pojmi: naravni proteini, whey proteini, naravne beljakovine