Urška Ahac – uni.dipl.kin;
– študentka magistrskega študija kinezioterapije,
– bivša prof. alpska smučarka,
– ljubiteljica narave in vseh aktivnosti, ki jih lahko v njej počne,
– rekreativna tekačica,
Dandanes obstaja malo morje prehranskih strategij in športniki ter rekreativci se na svoji poti k uspehu poslužujejo vsega kar bi jim lahko pomagalo k boljšemu rezultatu. Istočasno se tako postavlja tudi veliko vprašanj, predvsem v zvezi z dodatki beljakovin pri vzdržljivostnih športnikih, saj slednji nimajo cilja povečevanja mišične mase, temveč želijo svoje telo ob optimalni regeneraciji, ohraniti čim lažje.
Ali proteini res vplivajo samo na povečanje mišične mase?
Odgovor je seveda NE. Za začetek je verjetno smiselno, da obrazložimo kaj proteini (beljakovine) sploh so. To so organske spojine, ki so sestavljene iz različnih aminokislin. Slednje so razdeljene na esencialne – telo jih samo ni sposobno proizvesti (treba jih je zaužiti s hrano), na neesencialne – telo jih lahko samo proizvaja in na pogojno esencialne – pri določenih zdravstvenih stanjih jih je treba zaužiti s hrano. Na tej točki je torej jasno, da brez njih niti pri neaktivnih posameznikih, ne bo šlo.
Pa vendar, koliko je dovolj za optimalno funkcioniranje?
Prehranske smernice pravijo, da vsak povprečen posameznik potrebuje nekje 0.8g beljakovin / kg telesne mase, kar je precej malo. Vendar pa današnje raziskave kažejo, da je potreba telesa precej višja in sicer celo pri neaktivnem človeku dosežemo nekje 1.2g / kg telesne mase.
Preizkusi Organicore GreenWhey
- 100 % naravne beljakovine iz sirotke
- Odličen za športnike za pospešitev regeneracije, povečanje moči in mišične mase
- Odlična aminokislinska sestava in hitra absorpcija
PRIHRANI 20%
Kako pa je z vnosom beljakovin/proteinov pri tekačih?
Do nedavnega je veljalo, da naj bi se vzdržljivostni športniki bolj osredotočali na vnos ogljikovih hidratov in da zanje beljakovine niso tako zelo ključnega pomena. In tudi tukaj nove raziskave potrjujejo povsem drugačno zgodbo – tek namreč povzroča veliko poškodb na mišičnem sistemu in posledično je večji vnos beljakovin pri tekačih za uspešno regeneracijo KLJUČEN (nekje 2g/kg telesne mase). Namreč ne smemo pozabiti na dejstvo, da je uspešnost na vzdržljivostnih preizkušnjah odvisna tudi od količine mitohondrijev – malih tovarn energije v naših celicah – in slednji so ravno tako zgrajeni iz beljakovin.
Takšna količina proteinov se mogoče za marsikaterega vzdržljivca sliši ogromna. Tako se lahko ob tej informaciji pojavi strah, da tolikšen vnos ne bo pomagal le pri regeneraciji, temveč bo tudi povečal mišično maso. Ta strah je seveda povsem odveč. Pridobivanje mišične mase je v največji meri odvisno od genetike in od samega treninga. Dodatek kot tak ne more narediti čudeža, je pa lahko dodaten člen, ki nam pomaga pri doseganju cilja.
Je z ozirom na uspešnost treninga pomemben čas vnosa beljakovin (pred, med, po treningu …)?
Pomembno je, da so beljakovine količinsko enakomerno razporejene čez cel dan, popolnoma vseeno pa je ali jih zaužijete pred, med ali po treningu. Samo telo se namreč ne bo odzivalo prav nič drugače.
Tako, pa smo povzeli nekaj bistvenih informacij, ki vam bodo pri nakupu in uporabi vašega naslednjega proteinskega izdelka prišle še kako prav. Pod črto lahko rečemo, da se proteinski dodatki pri vzdržljivostnih športnikih vsekakor priporočajo, predvsem zaradi lažje absorpcije in majhnega volumna, ki ne povzroča polnosti, obenem pa vpliva na sitost, kar je zaželeno tudi pri vseh, ki želijo izgubiti kakšen odvečen kilogram.